
BIZ voorzitter Woen-Tjoen Lie, eigenaar Henk Comics
Straatmanager Anne van den Brink
Gebiedsmakelaar Nicolette van der Scheer
BIZ Zeedijk
De Zeedijk bruist. Overdag trekt de straat bezoekers, waaronder veel Amsterdammers, die zich laten verleiden door streetwearwinkels, schoenenzaken en kledingboetiekjes. ’s Avonds vinden ze hun weg naar de diverse restaurants. Waar het publiek vóór de coronatijd nog relatief homogeen was, is het nu opvallend divers. Steeds vaker komen mensen specifiek voor een vintage plaat of een signeersessie in plaats van simpelweg met de massa op zoek te gaan naar reuring. De samenwerking tussen Woen-Tjoen, Anne en Nicolette is dan ook gericht op het behouden van de unieke leefbaarheid en het authentieke karakter van de Zeedijk.
Politiek gewicht
Een recente mijlpaal in deze samenwerking is de draagvlakmeting onder ondernemers voor een nieuwe periode van vijf jaar BIZ. Maar liefst 86% stemde vóór voortzetting. Woen-Tjoen begrijpt die steun volkomen: “Dankzij de BIZ hebben ondernemers een stem richting de gemeente. Onze gekozen volksvertegenwoordiging zet zich vaak in voor bewoners, maar ondernemers moesten – voor de samenwerking vanuit een BIZ of ondernemersvereniging -individueel hun belangen behartigen. Veel ondernemers wonen bovendien niet in Amsterdam, waardoor ze minder politiek gewicht hebben. Met de BIZ krijgen we bestaansrecht en invloed.”
Authenticiteit
Waar de homogeen geworden binnenstad al jarenlang een punt van zorg is voor gemeente en bewoners, blijft de Zeedijk een uitzondering. Dit is mede te danken aan NV Zeedijk, een particuliere organisatie die al dertig jaar panden koopt, opknapt en verhuurt aan ondernemers die bijdragen aan de straatcultuur. Met subsidie van de gemeente. Nicolette beaamt hun cruciale rol: “Het is een van de redenen waarom de Zeedijk nu is zoals hij is, deze iets meer authenticiteit heeft. Dus ik denk dat wel de redding van de Zeedijk als straat is.”
Eerder sluiten
De toekomst biedt echter nieuwe uitdagingen. Vanaf 2025 komt de gemeente met meer maatregelen omtrent de bezoekerseconomie, waarin ook verlenging en verbreding van de vervroegde openingstijden is aangekondigd. Anne: “Dat betekent dat cafés en restaurants om middernacht moeten sluiten. Er is dan geen sociale controle meer op straat. Geen portiers meer die een oogje in het zeil houden en geen uitgaanspubliek meer die juist de straat veilig houdt.”
Aantrekkelijkheid binnenstad
Dit besluit leidt tot verzet onder ondernemers, iets wat Anne goed begrijpt: “Als BIZ werken we hard aan een positief imago voor de buurt. We organiseren bijvoorbeeld festivals om Amsterdammers terug te brengen. Maar als de stad besluit dat de horeca om twaalf uur dicht moet, kiezen mensen voor een andere wijk.” Anne wijst erop dat strengere regels bewoners eerder aan hun eigen buurt binden en zo de aantrekkelijkheid van de binnenstad vermindert.
Toename dealers
Daarnaast maken de ondernemers zich zorgen over de veiligheid als er ’s nachts minder levendigheid op straat is. De laatste tijd is er een toename van junks en dealers, een oud probleem dat ooit werd aangepakt, maar nu terugkeert. Anne denkt dat dit samenhangt met het statiegeldsysteem: “Toeristen weten het niet en gooien het statiegeld weg en zij verdienen er flink mee. Dan blijven ze hangen in deze buurt, wat weer dealers aantrekt.” Dankzij een brief van de samenwerkende BIZ’en oude binnenstad kunnen dealers binnenkort een verblijfsverbod van 48 uur verwachten, in plaats van de huidige 24 uur. Woen-Tjoen vindt dat een stap vooruit: “24 uur is zinloos; ze slapen even en staan weer op straat. Met 48 uur zijn ze een heel weekend uit de buurt.”
Nicolette ziet dit als een belangrijke overwinning: “Bewegingsvrijheid is een groot punt voor de burgemeester, met haar achtergrond in criminologie. Ze weet waar ze het over heeft.” Toch willen ze samen proberen de termijn naar 72 uur te verlengen. “Hoe zit het met de bewegingsvrijheid van ondernemers en bewoners?” vraagt ze retorisch. “We laten mensen brieven schrijven aan de gemeenteraad en kiezen drie ondernemers en bewoners die ons standpunt verwoorden.” Anne voegt toe: “We blijven samen strijden, zoeken de juiste mensen en brengen een evenwichtig verhaal.”